Vykrádači FB stránok.

07.10.2021

Nikdy ma nejako netrápili aktivity na facebooku. Keďže mojou hlavnou činnosťou je rodokmeň a jeho tvorba, nevidel som zmyslel vytvárať FB stránku, veď čo by som tam publikoval a k čomu by to bolo dobré.

Neskôr, postupom času som však názor zmenil, veď mohol by to byť dobrý marketingový nástroj. Mal som jednu starú stránku, už nefunkčnú, upravil som obsah a FB stránka "rodokmene" bola na svete.

Občas sa nájdu v mojom počítači pekné staré fotky, ktoré stojí za to zverejniť, no a postupne ma na základe týchto FB príspevkov kontaktovali noví klienti. Facebook teda plnil svoj účel a na reklamu je ako stvorený.

Prvá nemilá skúsenosť.

Pred časom, po mojej návšteve rodného Utekáča som plný spomienok a nostalgie vytvoril príspevok s pár fotkami, kde bol náš starý dom, vrchársky cintorín, ruky bratranca môjho starého otca a fotky podobného charakteru. Dnes, skoro tri mesiace po mojom uverejnení týchto fotiek, na inej stránke, ktorú sledujem (a očividne oj ona mňa) sa objavili tieto isté fotky. Všetky, dokonca v rovnakom poradí. Len ten chytrák, no name admin, miesto zdieľania môjho príspevku tieto fotky stiahol odo mňa a uverejnil ich ako svoje, aj so svojim popisom, zbieral lajky a honil si ego.

Veď pozri, porovnaj a urob si záver sám.


Myslím, že práve preto páni inžinieri z FB vymysleli tlačidlo "zdieľať", aby som vedel zaujímavý príspevok zdieľať na svojej stránke, či profile a to bez toho, aby som pôvodného autora nejako urazil alebo obchádzal.

Takže na základe tejto nemilej skúsenosti som sa poradil s múdrejšími a budem na všetky fotky uverejnené na FB rodokmene dávať takzvaný vodoznak. Nebude to tak elegantné, ako fotka bez neho, no vyhnem sa zbytočne infarktovým stavom. A ak by niekto originál fotku chcel, rád mu ju pošlem.


Edit 16.10.2021: admin stránky mi poslal písomné ospravedlnenie, preto som zmazal názov stránky. Článok ale ponechám kvôli spätným odkazom.

(Ján Bystriansky)